Proč se trápíme? (naučte se anglicky s Rupertem Spirou)

Následující video má něco málo přes 2 minuty. Ale i ty 2 minuty stačí, abyste se naučili spoustu nové slovní zásoby, která vám může na anglických youtube videích odhalovat cesty ke štěstí, o kterých se na těch českých moc často nemluví.

Naučit se anglicky rozhodně stojí za to  – jak uvidíte, otevřou se vám totiž netušené obzory.

Chcete se blíže seznámit s neduálním učením o naší podstatě a o cestě k takovému štěstí, které vám nic a nikdo nemůže vzít? O kterém tak často mluvím na svém blogu Žít je umění milovat? A to přímo u zdroje? U jednoho z nejlepších moderních učitelů neduality – Ruperta Spiry z Velké Británie??

Věřte, je mnohem lepší proniknout do cizího jazyka a vnímat všechna ta sdělení přímo než být závislý na titulcích a překladech. Ty vám totiž nikdy nezprostředkují to, co cizí jazyk sám. Kontext, citový náboj… ale i onu radost z porozumění. Pojďme se tedy podívat na první video ze série. Začneme zvolna…

 

Jak s tímto videem pracovat?

 1. Nejdříve si ho pusťte celé. Bez anglických titulků. Snažte se díky animaci porozumět základnímu poselství celého videa. Zapište si hlavní body, které jste pochopili.

 2. Potom si ho pusťte znovu. Ale tentokrát s anglickými titulky. Nejspíš zjistíte, že jste některým slovům Ruperta Spiry vlastně rozuměli. Jen vám splývala v té záplavě zvuků a nedokázali jste odlišit jednotlivá slova. Nebo nemáte daná slova naposlouchaná, ale znáte je z četby v té psané formě. Teď máte příležitost si tu psanou formu spojit s jejich mluvenou formou. Vylepšit si svou schopnost tzv. listeningu (porozumění mluvené řeči).

 3. Pusťte si video ještě jednou a zaměřte se na slova, kterým nerozumíte. Podívejte se, zda některá z nich nenajdete v přehledu důležitých slov pod videem. Vybrala jsem tam pro vás některé z těch, které budeme pro porozumění neduálnímu učení a dalším Spirovým videím potřebovat. Slovní zásobu budeme budovat postupně, video za videem.

 4. Podívejte se na převyprávění základního obsahu videa do češtiny. Najdete ho pod seznamem slov. Anglická slovíčka ze seznamu tam najdete tučně vytištěná hned za českým slovem, které v dané větě vyjadřuje. Rozumíte nyní videu v originále lépe?

 5. Nesnažte se ani vy překládat slovo od slova. Snažte se pochopit, co chtěl Rupert Spira říci… a zkuste se zamyslet nad tím, jak to co nejlépe sdělit v češtině. To někdy není jednoduché. Tlumočení / překládání je umění, které se studenti překladatelství (kdysi i já) učí dlouhé roky na vysokých školách. Pojďme si s videem a jeho slovní zásobou spíš hrát…

Zapomeňte na klasickou snahu přiřazovat české ekvivalenty k anglickým slovům. Zapomeňte na ty klasické slovníčky – originál / výslovnost / překlad. Význam slov se proměňuje větu od věty, ale obvykle v sobě nesou nějaký základní význam. Pokud si jej zapamatujete, naučíte se postupně v angličtině uvažovat a ne otrocky přiřazovat slovo za slovo. Tak totiž jazyky nefungují. To by bylo podobné jako snaha postavit stejný dům ze zcela jiných cihel. 

 

ARE YOU READY?? LET’S WATCH THE VIDEO!

 

Seznam základních slov a jejich významů

APPROACH / SUFFERING / SELF / REASON / ATTENTION (TURN OUR ATTENTION TOWARDS) / CAUSES / NOTICE / I AM AWARE / EXPERIENCE / THOUGHTS / FEELINGS / ESSENTIAL NATURE / CREATES / SEPARATE / SELF INQUIRY / SELF ABIDANCE / SELF INVESTIGATION / LIBERATE / LIMITATIONS / RESIST

Rupert Spira ve videu se mluví o 2 přístupech (approaches) k utrpení (suffering). Prvním z nich (a o tom je ve videu řeč) je zkoumání sebe sama (self). V tomto přístupu není příčině (reason) utrpení věnována pozornost (attention). Protože ať jsou příčiny (causes) utrpení jakékoliv, ten, kdo trpí, je ono self (Já). První věc, které si všimneme (notice) je, že jsem si vědom/a (aware) své zkušenosti (experience). Svých myšlenek (thoughts), svých pocitů (feelings). Toto vědomé trpí. Ale proč? Protože přehlédlo, jaká je jeho základní podstata (essential nature). Spletlo si sebe sama s tím, čeho si je vědomo. A právě tento omyl vytvořil (create) ono oddělené trpící Já (separate suffering I). Pokud obrátím pozornost k tomuto Já, které trpí, a prozkoumáme co ve své podstatě (essentially) is, pokud jdeme dost daleko, zjistíme, že Já není ve své podstatě limitováno nějakou myšlenkou nebo pocitem. A toto je proces tzv. sebezpytování (self inquiry), nebo bytí sám sebou (self abidance), nebo sebezkoumání (self investigation). V tomto procesu se osvobozuje (liberate) od omezení (limitations), které si sama vytvořila. A takové už nemůže trpět, protože se nemůže své zkušenosti nijak bránit (resist). Je jako otevřený prostor této místnosti. Není v ní nic, čím by se mohlo bránit. A to je velmi mocný přístup k utrpení.

 

CO POTŘEBUJETE VĚDĚT? A jak si můžete hrát?

 • Sloveso to BE AWARE (OF) nás bude provázet zkoumáním neduálního vnímání. Znamená být si vědom (něčeho). Schopnost uvědomování si světa kolem sebe nebo vlastních pocitů a myšlenek se označuje jako awareness. To se také často překládá jako vědomí. Anglická podstatná jména awareness nebo being aware nám ale zprostředkovávají ono pochopení, že jde o proces uvědomování.
 • Čas od času si zahrajte hru na uvědomování – co si uvědomujete? Můžete si s tím hrát všeobecně – „Now, I am aware of a feeling. Now, I am aware of a thought.” Říkejte si ty věty tiše pro sebe. Jde vlastně o druh meditace, ale je v angličtině a pomáháte si pojmenováváním toho, čeho jste si vědomi. Můžete být i konkrétnější a pojmenovávat i věci a lidi kolem sebe: „Now, I am aware of a dog“… „I am aware of a car”… „I am aware of a woman”. Nebo pojmenovávat své emoce: „Now, I am aware of sadness”… „I am aware of happiness”. (Důležité: neříkejte my! A mimochodem, víte proč v tomto případě raději nepřivlastňovat?) Tímto cvičením si nejen prohloubíte schopnost bdělého vědomí, které je prvním předpokladem jakékoliv další samostatné práce sami na sobě, ale také si rozšíříte aktivní slovní zásobu.
 • Nezapomeňte si čas od času připomenout, že to vše je vaše zkušenost (experience), které si všímáte (notice). A velmi užitečné je začít si být vědom toho, zda se tomu, co je, nesnažíte nějak bránit (resist). Nějak to měnit dle vlastních představ…

Nic Vám tedy nyní nebrání pustit se do videa a také do praktického cvičení bdělého vědomí a angličtiny zároveň  – ENJOY! Líbila se vám lekce??

Ráda vám čas od času pošlu přímo do vaší mailové schránky další. Stačí říct. :-) Ráda se s vámi podělím o to, jak propojit osobní/duchovní rozvoj se studiem angličtiny. Víte, co všechno to má společného??

v následujících 5 dnech vám spoustu souvislostí odhalím a navíc vás provedu 5 krůčky, jak si angličtinu užívat a kde brát motivaci. Nejen ke studiu. :-)  Poslední den vás pak čeká zaprvé DÁREK a zadruhé 2. část tohoto videa o tom, jak se přestat trápit. Všeobecně. Ne pouze s angličtinou. :-) Chcete??

Advertisement

7 komentářů: „Proč se trápíme? (naučte se anglicky s Rupertem Spirou)

 1. Pingback: Říjnem do výšin i hodně dolů… | Žít je umění

 2. Pingback: Proč se trápíme II? (Anglicky s Rupertem Spirou) – Radost z angličtiny

  • Díky, uvidíme. Zdá se, že je ten správný čas zamířit i směrem, kterým jsem původně chtěla mířit. :-) Tenhle web mám už roky, ale nic moc jsem s ním nedělala. Někdy kolem toho roku 2018 (to to letí!) jsem sepsala pár článků ke Spirovi a vyzkoušela rozjet Penfriends projekt. Ale ten pro mě nakonec nebyl moc schůdný, zabralo mi to spoustu času, a i pro těch pár pokusných králíčků ve zkušebním kole to asi bylo nakonec moc těžké, nepřehledné a málo motivující. Tohle by ale fungovat mohlo, protože spousta lidí, včetně mě, si už na online výuku a práci zvykla. :-) A jak se ti tedy líbí Spira? Asi to ale není první video s ním, ne??

   To se mi líbí

 3. Pingback: Když já nechci!! - Žít je umění milovat

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s